GERİLLA NEDİR – GENERAL ALBERTO BAYO

1955 yılının sonbaharında Alberto Bayo’nun kapısı bu defa başka bir Latin Amerika’lı sürgün tarafından çalınacaktı. Bu defaki “öğrenci”, kendisi gibi bir Kübalı idi, Batısta yönetimini devirmek için Bayo’dan yardım istiyordu.

Bayo, Fidel Castro isimli bu gencin isteğini kabul ederek Küba’yı kurtarmak için ant içen 87 savaşçıyı tam altı ay süre ile eğitti ve onları mükemmel gerillacılar olarak hazırladı. 87 öğrencisi içerisinde “en iyi öğrenci” olarak, bir süre önce Bolivya’da vurulan asrımızın en güçlü devrimcilerinden “Ernesto Che Guevara”yı seçmişti.

Kübalı gerillacılar, General Bayo’nun yıllardır içinde yaşadığı hayalleri, birer gerçek haline çevirmişlerdi. Batista’nın modern ordusu “gerillacılık” yoluyla mağlup edilmiş ve Latin Amerika toprakları üzerinde yeni bir düzenin temeli atılmıştı.

Fidel Caslro Küba’da yönelimi ele geçirdikten sonra General Bayo yeniden Küba’ya döndü. Burada Kübalı deniz piyadelerinin eğilimini üzerine aldı. Bazı kaynaklara göre Nikaragua, Dominik Cumhuriyeti ve Fransa’daki gerilla kuvvetleri Bayo tarafından yetiştirilmektedir.

1958 yılında Venezüella’nın Caracas şehrinde toplanan İspanyalı sürgünler Bayo’yu “Kurtuluş Ordusu Başkomutanı” olarak isimlendirdiler.

PDF INDIR

GERİLLA NEDİR – GENERAL ALBERTO BAYO

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.